csajos csajok birodalma!!!

Mert minden lány egy igazi hercegnő

- Alultápláltság: Az alultápláltság oka lehet az éhezésen vagy kiegyensúlyozatlan étrenden túl emésztőrendszeri betegség, felszívódási zavar, vagy már betegség is. Súlyos betegségekhez, halálhoz vezethet kezeletlenül. Gyermekeknél visszaveti a fejlődést.

- Angol-kór: Az angolkór a D-vitamin, kalcium és foszfát hiánya miatt kialakuló betegség, mely a csontok gyengülését és elpuhulását okozza. Kisgyermekkortól kezdett kezeléssel a maradandó csontvázdeformitások megelőzhetők. Később az idült csontfájdalom, csontváz-rendellenességek, csonttörések kockázata nő.

- Anorexia: Az anorexia táplálkozási betegség. A beteg retteg az elhízástól, és annyit sem hajlandó enni, hogy fenntarts a korának megfelelő minimális testsúlyt. Jellemző a torzult testkép, depresszió a fogyás érdekében kritikátlan hashajtó, hánytató és vízhajtószedés, túlzott mértékű sportolás. Önként igen szigorú diétát tartanak, melyet próbálnak titkolni. Legtöbbször a beteg tagadja problémáját. Az anorexia többnyire serdülőkorú lányokat és fiatal nőket érint, de férfiaknál is létezik. Családi konfliktusok, túlzott sikerorientáltság rizikótényezők lehetnek.

- Beri-beri: A beri-beri a tiamin (B1-vitamin) hiánya miatt kialakuló betegség. Két formája ismert az ún. "nedves", vagy kardiovaszkuláris beri-beri, mely a szívet és az érrendszert érinti, illetve az ún. "száraz" beri-beri, mely a Wernicke-Korszakov-szindrómához hasonlóan az idegrendszert betegíti meg. Kezeletlen esetben halálos lehet, de a kezelés gyorsan javítja a tüneteket. Szövődmények: pszichózis, kóma, pangásos szívelégtelenség.

- Bulimia: A bulimia olyan táplálkozási betegség, melyre a rendszerint titokban történő nagy evészetek, majd az ezt követő önhánytatás, hashajtók kritikátlan használata jellemző. A beteg kontroll nélkül eszik össze-vissza mindent, majd az elhízástól való félelmében mindent megtesz a szaporodó kilók ellen. A betegekre jellemző a túlzott sikerorientáltság. Az evészetek gyakorisága változó (napi több alkalomtól a néhány havonta történő evészetig). Többnyire nőket, általában fiatalokat érintő betegségről van szó. A betegek tisztában vannak problémájukkal, és emiatt félelmet szégyent érezhetnek, titkolni próbálják viselkedésüket. A gyakori testsúlymérés, állandó aktivitás, furcsa étkezési szokások felhívhatják a figyelmet a problémára. A testsúly általában normális marad, bár a beteg inkább kövérnek érzi magát.

- Elhízás: Az elhízás (obesitas) anyagcserefolyamatok olyan genetikai, központi idegrendszeri vagy endokrin és környezeti hatásokra létrejövő zavar, mely az energiaháztartás egyensúlyának módosulását okozza. Ez a folyamat a táplálékfelvétel növelésében és/vagy az energialeadás csökkenésében nyilvánul meg, majd fokozott zsírraktározáshoz vezet. Az elhízás tehát krónikus és recidiváló betegség (WHO), mely tartós kezelést igényel, elsősorban kísérő betegségek kezelésével kapcsolatban.

- Farkasvakság: A farkasvakság az A-vitamin hiánya miatt kialakuló pálcikapusztulás következménye. A pálcikák a szemben azok a látóidegsejtek, melyek az éjjeli látásért felelősek. Megfelelő vitaminpótlás esetén a tünetek gyorsan javulnak. A pálcikapusztulás azonban nem visszafordítható.

- Kóros soványság: Kóros soványságról beszélhetünk 18,5-es testtömegindex (BMI= testsúly kilogrammban osztva a méterben mért testmagasság négyzetével) esetén. Oka lehet az anorexia nervosa például. Szövődmény: menstruációs zavarok, csökkent hidegtűrés, csontritkulás, pajzsmirigyproblémák, bőr-, köröm-, hajproblémák, hiánybetegségek (vitamin, ásványi anyagok, különösen vas).

- Lisztérzékenység: Az egész életen át tartó intoleranciát a gluténnek (sikér) nevezett összetett fehérje okozza, melyet a búza-, árpa-, tönköly- durum- és a rozsliszt is tartalmaz. Az immunrendszer részvételével kialakuló folyamat, de nem jár IgE szint növekedéssel, és nem kísérik atópiás társuló betegségek. A lisztérzékenységet el kell különíteni az egyéb táplálék okozta allergiás megbetegedésektől. Fontos felismerni a lisztérzékenység és a gabonaallergia közti különbséget. Gabonaallergia esetében mind a felismerésre, mind a kezelésre és a betegség kimenetelére vonatkozóan az összes többi táplálékallergiára vonatkozó elvek érvényesek. 

- Nem allergiás jellegű élelmiszer hiperszenzitivitás (laktóz intolerancia) : Minden olyan energia, amely kapcsolatban áll az érzékszervekkel (az érintéssel, a hangokkal, az illattal, a fénnyel stb.), túl gyorsan, túl mélyen hat a hiperszenzitív ember szervezetére. Ennek következtében az ilyen ember mentálisan zavart állapotba kerülhet, érzelmileg túlságosan feszült helyzetbe juthat, és ezzel együtt fizikai, testi értelemben is kényelmetlenül, kellemetlenül érezheti magát. A túlérzékenység gyakran együtt jár azzal, hogy az ilyen emberek magasabb szinten képesek tudatosítani dolgokat, és az intuíciójuk is fejlettebb. Empátiás képességük magas szintű, ami egyidejűleg előny és hátrány is lehet számukra.

- Skorbut: A skorbut a C-vitamin hiánya miatt kialakuló súlyos táplálkozási betegség. Az egyoldalú étkezés (nyers gyümölcsök és zöldségek hiánya) miatt főleg a tengerészek körében fordult elő. A betegség első leírása Hippokratésztől (Kr. e. 460 – kb. 380) származik. 1536-ban egy francia felfedező, Jacques Cartier, a Szent Lőrinc folyón hajózva a benszülött indiánok segítségével mentette meg skorbutos embereit a haláltól. Az idiánok által életfának nevezett növény (kanadai vagy fehér cédrus, Thuja occidentalis) tűleveleinek teafőzetét használta fel. Mint utóbb bebizonyosodtt, 100 g tűlevélben 50 mg C-vitamin található.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 26
Heti: 50
Havi: 130
Össz.: 54 953

Látogatottság növelés
Oldal: Táplálkozási betegségek
csajos csajok birodalma!!! - © 2008 - 2024 - szoszi.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »